Ramka w MS Word

Dzisiaj prosty przykład jak wykonać ramkę strony w MS Word. Prostą ramkę możemy wykonać szybko, ale nie jest ona czymś wyjątkowym. Standardowo MS Word ma kilka wbudowanych ramek, które znajdziemy w menu Projektowanie–>Obramowania stron–> zakładka Obramowanie strony.

Jednakże takie obramowanie nie zawsze odpowiada naszym potrzebom.

Aby wykonać szablon z ramką strony przygotowujemy grafikę najlepiej w formacie png. Przechodzimy do menu: Wstawianie–>Nagłówek–>Edytuj nagłówek.

Taki sposób pozwoli nam na rozmieszczenie grafiki ramki tak, aby nie przeszkadzało to później przy wpisywaniu tekstów na stronie. Następnie z wykorzystaniem menu Wstawianie–>Obrazy umieszczamy naszą grafikę w nagłówku strony.

Oczywiście wstawiony obrazek jest dość duży i wykorzystując menu formatowanie ustawiłam wielkość obrazka na 2,5cm na 2,5 cm. Aby można rozmieścić kilka kopii obrazka w sposób przez nas wybrany należy kliknąć lewym klawiszem myszki na obrazku i z menu podręcznego wybrać sposób wyświetlania grafiki na stronie.

Standardowo jest to „Równo z tekstem” jednakże takie rozwiązanie nie pozwala na dowolne umieszczanie obrazków. Ja wybrałam opcję „Za tekstem”. Dzięki temu każda kopia obrazka może być w dowolny sposób przesuwana na stronie.

Po umieszczeniu kilku kopii obrazka na stronie należy je wszystkie zaznaczyć i wyrównać wykorzystując menu: Formatowanie–>Wyrównaj–>Wyrównaj do góry , a następnie Formatowanie–>Wyrównaj–>Rozłóż w poziomie.

Dzięki temu wszystkie obrazki będą wyrównane do górnej krawędzi strony oraz rozmieszczone w poziomie w równych odstępach.

Tak samo postępujemy z obrazkami na dole strony oraz przy prawym i lewym marginesie strony.

A tak wygląda gotowa strona z ramką.

Teraz wystarczy zamknąć edycję nagłówka i szablon z naszą stroną jest gotowy.

 10,151 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.