Style w MS Word

Style to zdefiniowane wzorce formatowania czcionek, akapitów, tabel czy list, stosowane w celu łatwiejszego zarządzania wyglądem dokumentów oraz pozwalające automatyzować niektóre zadania, np. wstawianie spisu treści czy numerowanie rysunków.

Nie jest wygodnie za każdym razem, gdy piszemy, ustawiać odpowiadające nam parametry tekstu. Jeśli stworzymy własne style w Wordzie, wystarczy jedno kliknięcie, by nadać dokumentom odpowiedni wygląd. Na pewno mamy swój ulubiony sposób wyróżniania tytułów czy wyjątkowo ważnych informacji w tekście. Każdy z nas ma też zestaw czcionek, które uważa za bardziej czytelne od innych.

Aby zastosować styl, zaznacz tekst, który chcesz zmienić. Następnie na Wstążce na karcie Narzędzia główne w grupie Style umieść wskaźnik nad stylem. Aby zobaczyć, jak styl będzie wyglądać
w dokumencie, wystarczy go wskazać — nie trzeba klikać.

Pokażę jak stworzyć własny styl w Wordzie.

  • Otwieramy w Wordzie dokument. Klikamy na pasku Narzędzia Główne na Style. Otwiera się okno Styl w prawym dolnym rogu. Klikamy na Nowy (Nowy styl).

  • W nowym oknie możemy wpisać nazwę tworzonego przez nas stylu.

  • Po kliknięciu na Format rozwija się menu, które umożliwia wprowadzenie odpowiadających nam ustawień. Wybierając na przykład Czcionka, określimy rodzaj i wygląd czcionki.
  • Jeśli tekst widoczny na podglądzie już nam się podoba, klikamy na OK, wracając w ten sposób do okna Nowy styl. Możemy w nim ponownie kliknąć na Format i rozwinąć menu, by dalej modyfikować ustawienia dotyczące np. akapitu, obramowania czy numerowania.
  • Aby zapisać stworzony styl klikamy na OK.
  • Nowy styl znajduje się już na liście stylów. Aby go użyć, wystarczy otworzyć dokument, zaznaczyć fragment tekstu i wybrać styl z listy na belce narzędzi.

 

 4,237 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.