Dyżurny w przedszkolu – materiały do pobrania

Zachęcona dobrymi słowami na temat kodeksu przedszkolaka, postanowiłam stworzyć znaczki dyżurów, które są spójne z kodeksem. Aby pasowały do siebie postanowiłam wykorzystać ramki, które zastosowałam w kodeksie. Mam nadzieję, że spodobają się i będziecie je chętnie pobierać.

Taka jet prawda, że każda z nas wprowadza dyżury, bo uczą one odpowiedzialności, szacunku i kształtują empatię. Dzieci lubią pomagać innym i chętnie zgłaszają się do dyżurów. Dzieci czują się docenione, wyróżnione, że mogą pełnić taką ważną funkcję. Motywuje je to do działania. Mają one ogromny walor wychowawczy. W dobie, gdzie moda jest niestety na ograniczanie dzieciom samodzielności. Zapewne widzieli Państwo nie raz jak rodzice, dziadkowie ubierają 6-latka od góry do dołu, nawet buty i skarpety. Wówczas, aby nauczyć dziecka samoobsługi, wdrożyć do samodzielności to pełnienie przez nie dyżurów jest jedną z szans na rozwój takich umiejętności.

Lubię gdy w sali jest czysto, schludnie i wszystko do siebie pasuje. Tak więc estetyka dyżurów powinna być w tym samym stylu. Jesienna pogoda sprawiła, że więcej czasu spędzam przy komputerze. Uczę się nowych umiejętności, które wykorzystuję w praktyce do tworzenia pomocy dydaktycznych itp.

 

Spotkałam się ze znaczkami, gdzie zamiast dyżurny napisane jest opiekun, mistrz. Jednak uznałam, że każde dziecko ma być opiekunem np. przyrody, książek i ma troszczyć się o otaczający świat. Każde dziecko jest w ten sposób uczone troski i empatii, a dyżurny ma dodatkowe zadanie, ma pomóc.

Wiele przedszkoli realizuje plan daltoński. Według planu dzieci mają pełnić dyżury. Wyróżnia się specjalny dyżur – dyżurny od zadań specjalnych, nazywany również „prawą ręką„. Ten dyżurny realizuje specjalne zadania wymyślone przez panią. Taki dyżurny może np. pomagać pani podczas zajęć, przy rozkładaniu środków dydaktycznych itp. Takich zadań jest sporo.  Specjalnie wstawiłam w obrazku dziewczynkę, gdyż niestety stereotypowo uznaje się, że chłopcy są silniejsi, zwinniejsi… lepsi. To powoduje, że dziewczynki nie rosną w przekonaniu, że są tak samo mądre i mogą pełnić również wysokie stanowiska w przyszłości. Ponieważ wiem, że może to wywołać emocję wśród czytelników. Każdy może mieć swoje zdanie. Zamieszczam dwa obrazki, które możecie wykorzystać według swojego uznania. Możecie powiesić dwa znaczki, a możecie wybrać tylko jeden.

              

Zamieszczam jeszcze najbardziej popularny wierszyk ułatwiający wprowadzanie dyżurów w grupie.

„Dyżurny” Cz. Janczarskiego
Mina poważna, zafrasowana:
Jurek ma dyżur dzisiaj od rana.
– O, być dyżurnym to nie zabawa!
dyżur w przedszkolu to ważna sprawa.
Trzeba nakarmić
wesołe rybki,
które w akwarium
patrzą przez szybki.
I trzeba kwiaty
podlać w wazonie:
kaktus włochaty,
dwie pelargonie…
Trzeba też schować
klocki do skrzynki,
gdy dom budować
skończą dziewczynki.
Trzeba pamiętać
o tym i owym.
Naprawdę dzień to
pełen roboty

 58,080 total views,  16 views today

3 thoughts on “Dyżurny w przedszkolu – materiały do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.