Zegar według planu daltońskiego – samodzielne wykonanie – wzór

Dzisiaj kolejna dawka przydatnych, potrzebnych rzeczy w przedszkolu.

Wprowadzam w swojej grupie plan daltoński. Aktualnie jest na niego moda.

Jeśli nauczyciel prowadzi zajęcia metodami aktywnymi to dzieci mają okazję dużo się nauczyć bawiąc, są zainteresowane.

Wracając do planu daltońskiego – Wyróżnia go kilka elementów tj. plan dnia, dyżury, tablica zdań itp. Wśród nich jest specjalny zegar. Zgar ten wyznacza czas 30, 15, 10 lub 5 minut. Wyznaczając zadanie do wykonania, oznaczamy czas jaki jest na jego wykonanie. Trudniejsze zadanie to więcej czasu, łatwiejsze mniejsza ilość czasu.

 

       A oto efekt 🙂      

 

 

Można kupić gotowy zegar, jest dostępny w Internecie, ale wszystko kosztuje. A z pensji nauczycielskiej na coraz mniej starcza. Po za tym jaka jest radość i satysfakcja z wykonania samemu takiej rzeczy. Zegar stary leżał w pudle. Opracowałam wzór, gdyż nie mogłam nigdzie znaleźć takiego wzoru, w sieci jest on nie dostępny. Trochę to czasu zajęło przed komputerem, ale jest efekt. Jeśli macie ochotę na wykonanie takiego zegara, pamiętajcie o dopasowaniu wzoru do średnicy Waszego zegara.

Co jest potrzebne?

  • zegar ścienny
  • bateria
  • wkrętak do skręcenia zegara
  • wydrukowany wzór
  • nożyczki
  • klej
  • dużo chęci 🙂

 

Na początku rozkręciłam stary zegar, z którego wyjęłam wskazówki. Przetarłam szybkę, która lekko się zabrudziła. Wzór wydrukowałam zgodnie ze średnicą mojego zegara czyli 24 cm, a następnie za laminowałam. Podkleiłam taśmą dwustronnie klejącą, aby umieszczony wzór nie przemieszczał się w zegarze, był stabilny. Naprawdę warto zrobić coś od samego początku porządnie, aby służyło dłużej. W końcu jeśli dostajemy pod opiekę dzieci 3-letnie to zostają z nami przez ok 4 lata. Na końcu skręciłam go, ale w środku umieściłam tylko wskazówkę wskazującą minuty. Godzinna wskazówka czeka na wykorzystanie w czymś innym. Baterię umieściłam z tyłu urządzenia zegara i gotowe.

Gdy nie pracowałam na planie daltońskim korzystałam z minutnika, który można za grosze kupić w każdym markecie. W oryginale służył do odmierzania czasu, gdy coś się gotuje w kuchni, ale ja wykorzystywałam w pracy. Umawiałam się z dziećmi na zadania, zabawy. Często sporo dzieci chciało np. bawić się tą samą zabawką to ustalaliśmy zmiany np. co 10 minut. Nastawiałam zegar, a jak zadzwonił dzieci wiedziały, że następuje zamiana.

            

 

Tutaj do pobrania wzór. Zapraszam do pobierania.

zegar wzór – w wersji pdf.

zegar wzorzec

Zachęcam do zapisywania się do newslettera oraz polubienia pastelowekredki.pl na facebooku.

 

 

 29,602 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.