Zegar według planu daltońskiego – samodzielne wykonanie – wzór

Dzisiaj kolejna dawka przydatnych, potrzebnych rzeczy w przedszkolu.

Wprowadzam w swojej grupie plan daltoński. Aktualnie jest na niego moda.

Jeśli nauczyciel prowadzi zajęcia metodami aktywnymi to dzieci mają okazję dużo się nauczyć bawiąc, są zainteresowane.

Wracając do planu daltońskiego – Wyróżnia go kilka elementów tj. plan dnia, dyżury, tablica zdań itp. Wśród nich jest specjalny zegar. Zgar ten wyznacza czas 30, 15, 10 lub 5 minut. Wyznaczając zadanie do wykonania, oznaczamy czas jaki jest na jego wykonanie. Trudniejsze zadanie to więcej czasu, łatwiejsze mniejsza ilość czasu.

 

       A oto efekt 🙂      

 

 

Można kupić gotowy zegar, jest dostępny w Internecie, ale wszystko kosztuje. A z pensji nauczycielskiej na coraz mniej starcza. Po za tym jaka jest radość i satysfakcja z wykonania samemu takiej rzeczy. Zegar stary leżał w pudle. Opracowałam wzór, gdyż nie mogłam nigdzie znaleźć takiego wzoru, w sieci jest on nie dostępny. Trochę to czasu zajęło przed komputerem, ale jest efekt. Jeśli macie ochotę na wykonanie takiego zegara, pamiętajcie o dopasowaniu wzoru do średnicy Waszego zegara.

Co jest potrzebne?

  • zegar ścienny
  • bateria
  • wkrętak do skręcenia zegara
  • wydrukowany wzór
  • nożyczki
  • klej
  • dużo chęci 🙂

 

Na początku rozkręciłam stary zegar, z którego wyjęłam wskazówki. Przetarłam szybkę, która lekko się zabrudziła. Wzór wydrukowałam zgodnie ze średnicą mojego zegara czyli 24 cm, a następnie za laminowałam. Podkleiłam taśmą dwustronnie klejącą, aby umieszczony wzór nie przemieszczał się w zegarze, był stabilny. Naprawdę warto zrobić coś od samego początku porządnie, aby służyło dłużej. W końcu jeśli dostajemy pod opiekę dzieci 3-letnie to zostają z nami przez ok 4 lata. Na końcu skręciłam go, ale w środku umieściłam tylko wskazówkę wskazującą minuty. Godzinna wskazówka czeka na wykorzystanie w czymś innym. Baterię umieściłam z tyłu urządzenia zegara i gotowe.

Gdy nie pracowałam na planie daltońskim korzystałam z minutnika, który można za grosze kupić w każdym markecie. W oryginale służył do odmierzania czasu, gdy coś się gotuje w kuchni, ale ja wykorzystywałam w pracy. Umawiałam się z dziećmi na zadania, zabawy. Często sporo dzieci chciało np. bawić się tą samą zabawką to ustalaliśmy zmiany np. co 10 minut. Nastawiałam zegar, a jak zadzwonił dzieci wiedziały, że następuje zamiana.

            

 

Tutaj do pobrania wzór. Zapraszam do pobierania.

zegar wzór – w wersji pdf.

zegar wzorzec

Zachęcam do zapisywania się do newslettera oraz polubienia pastelowekredki.pl na facebooku.

 

 

 17,868 total views,  18 views today

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *