Wizualizacja zasad przedszkolnych według planu daltońskiego

Coraz popularniejsza staje się koncepcja planu daltońskiego. Coraz więcej przedszkoli przystępuje do niego, coraz więcej nauczycieli wprowadza jego elementy.

Koncepcja edukacyjna Plan Daltoński została stworzona przez Helen Pankhurst. Intelektualne ruchy w społeczeństwie zainspirowały pod koniec XIX w. wielu twórców teorii edukacji, jak Maria Montessori czy John Dewey do poszukiwania nowych rozwiązań. Zaczęli oni w tym czasie głosić odważne idee związane z nowoczesnym podejściem do systemu edukacji. Helen Pankhurst przez kilka lat współpracowała z Marią Montessori, ale Plan Daltoński stworzyła dopiero po rozpoczęciu samodzielnej działalności. W efekcie w roku 1922 została wydana „Edukacja według Planu Daltońskiego”.

Innowacyjne podejście edukacji daltońskiej podkreśla znaczenie odpowiedzialności za podejmowane zadania, samodzielnego uczenia się dzieci, zachęca do uczenia się we współpracy.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

SAMODZIELNOŚĆ

WSPÓŁPRACA

 

Ważnym elementem praktycznej strony planu daltońskiego jest wizualizacja. Zazwyczaj odnoszona ona jest do zadań jakie stawiamy dzieciom. Każdy z nas stosuje różne rozwiązania. Zazwyczaj dotyczą one rozwijania jakichś konkretnych umiejętności np. manualnych. A co z zachowaniem? Okazuje się, że tutaj też możemy wykorzystać wizualizacje. Zasady w formie kolorowych obrazków będą pomocne dzieciom. Zawieszone na wysokości ich wzroku będą im przypominały o wzajemnych pozytywnych relacjach. Wstawiłam pomocniczy komunikat, oczywiście w wersji bez słowa „NIE”. Niestety przeszukując Internet w poszukiwaniu pasujących mi obrazków, takich nie znalazłam. Długo pracowałam przy komputerze, aby stworzyć poprawny metodycznie i zgodny z planem daltońskim pakiet obrazków.

Ponieważ lubię dzielić się tym co opracowałam, zamieszczam na blogu moją Wizualizację Zasad Przedszkolaka WZP 🙂

 

Czekam na Wasze propozycje. Jakich pomocy dydaktycznych brakuje nam w przedszkolu???

 

A jeśli chcesz pobrać cały kodeks w formacie pdf to zapraszam tutaj  Wizualizacja- pdf Achat C-Lettre Pilules en Ligne sans Ordonnance

 16,840 total views,  3 views today

3 thoughts on “Wizualizacja zasad przedszkolnych według planu daltońskiego

  1. Witam. Pomoce są bardzo pięknie ilustrowane i przydatne jednak brakuje w nich magicznych słów i powitań i pożegnań. Czy jest możliwość dorobienia takich plansz do kodeksu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.