Plansze z cyframi – materiały do pobrania

Ostatnio robiłam sobie burzę mózgów, ponieważ kierunki wyznaczone przez MEN związane są z matematyką. Zastanawiałam się czego mi brakuje, co potrzebuję, aby zaznaczyć w sali, że kierunek ten realizuję. Oczywiście nie wyobrażam sobie, żeby nie było kącika matematycznego. Muszę zrobić Wam zdjęcie maszyny do liczenia, która wzbogaca mój kącik matematyczny. Ale to już w następnym wpisie.

   

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020

  1. Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.
  2. Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
  3. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
  4. Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.
  5. Rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
  6. Tworzenie oferty programowej w kształceniu zawodowym. Wdrażanie nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

Niestety osoby opracowujące te kierunki zapomniały, że w przedszkolach nie ma uczniów, są dzieci. Przykre to, bo świadczy to podejściu samego ministerstwa do nauczycieli wychowania przedszkolnego. To niestety temat rzeka i każdy ma swoje zdanie na ten temat.

Przygotowałam piękne plansze matematyczne. Ograniczałam się, aby nie wrzucić zbyt dużo elementów. Głównymi odbiorcami są jednak dzieci. Zamieściłam, na każdej planszy cyfrę, napis i odpowiednią ilość zwierzątek. Początkowo myślałam, aby umieścić również dłoń z odpowiednią ilością palców, kostkę do gry, ale wówczas byłoby za dużo elementów i karty byłyby nie czytelne. Coraz więcej dzieci ma trudności percepcyjne. Bywa, że są zbyt wrażliwe na bodźce lub są przebodźcowane. Wszędzie spotykamy różne bodźce. W sklepie oprócz kolorowych ubrań, gra muzyka, często zbyt głośno, do tego neony, światła itp.

Oczywiście plansze można pobrać w formacie pdf Tutaj plansze – cyfry

 

Moje plansze wiszą na tablicy magnetycznej, na samej górze. Obok tablicy jest kącik matematyczny

 3,032 total views,  1 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.