Dzień Kropki w przedszkolu – Dot Day – propozycje zabaw

Dzień Kropki cieszy się coraz większą popularnością. Wszyscy bawią się z kropką, w kropkę 🙂 Niby temat wydaje się trudny, ale z drugiej strony jest to dzień, w którym można wszystko wykorzystać, kreatywność nieograniczona. No może trochę zależy od ilości materiałów plastycznych 🙂 Lubię takie tematy, gdzie nie muszę się ograniczać i robić wszystko, żeby osiągnąć zamierzone cele. Taki dzień bez „spiny”, na luzie i z uśmiechem. Takie lubię 🙂

A skąd się wzięło Święto Kropki ?

Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, Peter Reynolds napisał książkę „The Dot”. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, a za razem o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

W głowie kilka pomysłów już mam. Podam kilka propozycji z różnych zakresów czyli i ruchowe, i plastyczne…. Sami sobie wybierzecie jakie odpowiadają Wam pomysły. Niektóre będą proste, inne trudniejsze. Znacie możliwości swoich dzieci, więc wierzę, że Wasz wybór będzie trafny.

Propozycje na święto Kropki 

Aktywność ruchowa

  1. „Raz, dwa, trzy, kropkę masz Ty” – zabawa ruchowa Dzieci siedzą w kole, chętne dziecko jest w środku koła i trzyma w ręku wyciętą z papieru kolorową kropkę. Wszyscy razem rytmicznie wypowiadają sentencję „Raz, dwa, trzy, kropkę masz Ty”, a po jego wypowiedzeniu dziecko przekazuje kropkę następnemu dziecku. To jest wersja dla dzieci młodszych. Dzieci lubią przekazywać coś, wybierać kolegę i być wybieranym.  Wersja dla dzieci starszych to modyfikacja ww. zabawy. Dziecko w środku siedzi i rytmicznie (na każdą sylabę) podnosząc obie nogi przesuwa się w prawo. Zatrzymuje się na ostatniej sylabie. Wówczas do środka wchodzi dziecko, które zostało wskazane. Podobnie jak w popularnej zabawie „Studnia”
  2. „Raz, dwa, trzy kropką jesteś Ty” – zabawa ruchowa. Jedno chętne dziecko ma w ręku kropkę wyciętą z kolorowego papieru samoprzylepnego. To ważne, aby był to dobrej jakości. W pracy posiadam folię samoprzylepną i uważam, że jest lepsza niż wycinanki z klejem.  Pozostałe dzieci rozbiegają się po sali. Zadaniem dziecka z kropką „samoprzylepną” jest przyklejenie kropki innemu dziecku. Pozostałe dzieci starają się tego uniknąć. Zabawa na zasadzie gry „W berka”.

Aktywność matematyczna

  1. Kropka leci” – zabawa matematyczna, zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Dzieci otrzymują kartki z polami  (taka mała mata do kodowania) oraz kulkę z plasteliny. Ta kulka to będzie nasza kropka. Układamy kropkę na środkowym polu. Zadaniem dzieci jest przekładanie kropki zgodnie z poleceniem np. kropka leci 1 pole w prawo, kropka leci jedno pole w dół, kropka leci 2 pola w lewo, kropka leci 1 pole do góry itp. Na końcu sprawdzamy, gdzie jest kropka i czy się nie zgubiła. Dla starszych dzieci można wprowadzić utrudnienie. Podajemy tak polecenia, aż w końcu kropka wylatuje poza obręb pól, wówczas zadaniem dzieci jest zawołanie głośno „Kropka” lub „Dot”

Tutaj do pobrania w formacie pdf kwadrat kwadrat – kropka leci

Aktywność plastyczna

  1. Malowanie farbami talerzyków papierowych/ drewnianych krążków – malowanie według własnych pomysłów. Oto propozycje

Źródło: https://cassiestephens.blogspot.com/2016/09/in-art-room-dot-day-radial-designs-by.html

Źródło: https://artsycraftsymom.com/20-delightful-dot-crafts-for-kids/

2. Kropkowe mandale na kamieniu – rysowanie pisakami lub malowanie farbami na kamieniach. Przywiozłam z nad morza trochę kamieni. Kamienie wybrałam płaskie i gładkie, tak aby wygodnie, stabilnie leżały na stole podczas rysowania.

A to inspiracja do wykonania takiej pracy

Żródło: https://artsycraftsymom.com/20-delightful-dot-crafts-for-kids/

 

3. Girlanda kropkowa – praca zbiorowa Dzieci wycinają kropki różnej wielkości, koloru, faktury i przyklejają do sznurka za pomocą taśmy klejącej. Całość zostaje zawieszona w sali lub w szatni

jako dekoracja

l

 

Jak Wam się podobają propozycje? Mam nadzieję, że się przydadzą. A na koniec podaję linka do angielskiej wersji bajki z polskimi napisami.

 39,746 total views,  4 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.