Dzień Kropki cieszy się coraz większą popularnością. Wszyscy bawią się z kropką, w kropkę 🙂 Niby temat wydaje się trudny, ale z drugiej strony jest to dzień, w którym można wszystko wykorzystać, kreatywność nieograniczona. No może trochę zależy od ilości materiałów plastycznych 🙂 Lubię takie tematy, gdzie nie muszę się ograniczać i robić wszystko, żeby osiągnąć zamierzone cele. Taki dzień bez „spiny”, na luzie i z uśmiechem. Takie lubię 🙂
A skąd się wzięło Święto Kropki ?
Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, Peter Reynolds napisał książkę „The Dot”. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Książeczka „The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, a za razem o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.
W głowie kilka pomysłów już mam. Podam kilka propozycji z różnych zakresów czyli i ruchowe, i plastyczne…. Sami sobie wybierzecie jakie odpowiadają Wam pomysły. Niektóre będą proste, inne trudniejsze. Znacie możliwości swoich dzieci, więc wierzę, że Wasz wybór będzie trafny.
Propozycje na święto Kropki
Aktywność ruchowa
- „Raz, dwa, trzy, kropkę masz Ty” – zabawa ruchowa Dzieci siedzą w kole, chętne dziecko jest w środku koła i trzyma w ręku wyciętą z papieru kolorową kropkę. Wszyscy razem rytmicznie wypowiadają sentencję „Raz, dwa, trzy, kropkę masz Ty”, a po jego wypowiedzeniu dziecko przekazuje kropkę następnemu dziecku. To jest wersja dla dzieci młodszych. Dzieci lubią przekazywać coś, wybierać kolegę i być wybieranym. Wersja dla dzieci starszych to modyfikacja ww. zabawy. Dziecko w środku siedzi i rytmicznie (na każdą sylabę) podnosząc obie nogi przesuwa się w prawo. Zatrzymuje się na ostatniej sylabie. Wówczas do środka wchodzi dziecko, które zostało wskazane. Podobnie jak w popularnej zabawie „Studnia”
- „Raz, dwa, trzy kropką jesteś Ty” – zabawa ruchowa. Jedno chętne dziecko ma w ręku kropkę wyciętą z kolorowego papieru samoprzylepnego. To ważne, aby był to dobrej jakości. W pracy posiadam folię samoprzylepną i uważam, że jest lepsza niż wycinanki z klejem. Pozostałe dzieci rozbiegają się po sali. Zadaniem dziecka z kropką „samoprzylepną” jest przyklejenie kropki innemu dziecku. Pozostałe dzieci starają się tego uniknąć. Zabawa na zasadzie gry „W berka”.
Aktywność matematyczna
- Kropka leci” – zabawa matematyczna, zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Dzieci otrzymują kartki z polami (taka mała mata do kodowania) oraz kulkę z plasteliny. Ta kulka to będzie nasza kropka. Układamy kropkę na środkowym polu. Zadaniem dzieci jest przekładanie kropki zgodnie z poleceniem np. kropka leci 1 pole w prawo, kropka leci jedno pole w dół, kropka leci 2 pola w lewo, kropka leci 1 pole do góry itp. Na końcu sprawdzamy, gdzie jest kropka i czy się nie zgubiła. Dla starszych dzieci można wprowadzić utrudnienie. Podajemy tak polecenia, aż w końcu kropka wylatuje poza obręb pól, wówczas zadaniem dzieci jest zawołanie głośno „Kropka” lub „Dot”
Tutaj do pobrania w formacie pdf kwadrat kwadrat – kropka leci
Aktywność plastyczna
- Malowanie farbami talerzyków papierowych/ drewnianych krążków – malowanie według własnych pomysłów. Oto propozycje
Źródło: https://cassiestephens.blogspot.com/2016/09/in-art-room-dot-day-radial-designs-by.html
Źródło: https://artsycraftsymom.com/20-delightful-dot-crafts-for-kids/
2. Kropkowe mandale na kamieniu – rysowanie pisakami lub malowanie farbami na kamieniach. Przywiozłam z nad morza trochę kamieni. Kamienie wybrałam płaskie i gładkie, tak aby wygodnie, stabilnie leżały na stole podczas rysowania.
A to inspiracja do wykonania takiej pracy
Żródło: https://artsycraftsymom.com/20-delightful-dot-crafts-for-kids/
3. Girlanda kropkowa – praca zbiorowa Dzieci wycinają kropki różnej wielkości, koloru, faktury i przyklejają do sznurka za pomocą taśmy klejącej. Całość zostaje zawieszona w sali lub w szatni
jako dekoracja
l
Jak Wam się podobają propozycje? Mam nadzieję, że się przydadzą. A na koniec podaję linka do angielskiej wersji bajki z polskimi napisami.
39,746 total views, 4 views today