Święto Dyni – odznaki, girlandy, pomysły – materiały do pobrania

Święto Dyni

Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie zwana była pod nazwą bania. Historia dyni sięga czasów starożytnych – słynny wódz, polityk i wielki smakosz Lukullus (117–56 r. p.n.e.) podawał na swoich ucztach dynię smażoną w miodzie.  W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba – on sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe olbrzymie warzywo. Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach naszego kontynentu. W Polsce szybko zdobyła popularność – pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się na wszystkich stołach.

Szczególnie zdrowa jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Zapobiega ona krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę – utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niszczycielskie wolne rodniki. Dynia bogata jest również w białko, a pestki dyni to najbardziej przystępne źródło organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku.

Halloween

Choć koniec października w Polsce kojarzy się raczej z zadumą i refleksją o zmarłych, swych amatorów ma także wesołe „święto duchów”, czyli Halloween. Tradycja obchodzenia tego święta wywodzi się z celtyckiego obyczaju. W ten dzień żegnano lato i witano zimę – palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Przywędrowała ona również do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś jest obchodzone najhuczniej. Z czasem obrzędy przekształciły się w noc pełną żartów i zabaw, podczas której dzieci i dorośli przebierają się za wampiry, duchy czy czarownice. Dzieci odwiedzały domy sąsiadów wykrzykując pytanie: „Cukierek czy psikus?”. W Polsce święto Halloween pojawiło się w latach 90. Choć w naszym kraju to święto staje się coraz bardziej popularne, to jednak wiele osób je krytykuje. Zapewne wiąże się to z głęboko zakorzenioną tradycją obchodzenia u nas Dnia Wszystkich Świętych, który ma poważny nastrój.

Święto Dyni to chyba taki kompromis między chęcią nowoczesnego święta, a tradycjami. Coraz bardziej popularne staje się właśnie ono. W przedszkolach, szkołach organizuje się Święto Dyni. Wychodząc naprzeciw postanowiłam też przygotować kilka propozycji.

ODZNAKA 

Ponieważ zastanawiałam się nad organizacją tego dnia w formie zabaw ruchowych, torów przeszkód, pomyślałam, że fajną nagrodą dla dzieci za aktywny udział będzie odznaka. Oto moja propozycja.

Do pobrania tutaj Odznaki zólte

odznaki zielone

GIRLANDA

Uroczystość ta może mieć charakter grupowy, a może być zorganizowana dla całego przedszkola. Ja będę wykorzystywała dekorację jesienną i zawieszę tylko girlandę. Będzie schludnie i estetycznie. Nie przepadam za zbyt dużą ilością dekoracji.

Girlanda do pobrania tutaj w formacie pdf girlanda

 

 

PROPOZYCJE ZABAW

„Dyniowe powitanie” „Jak przyjemnie i wesoło kiedy dynia krąży wkoło. Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”.

„Dynię mam i zaraz komuś ją dam” – zabawa w kole. Dziecko w kole trzyma w ręku małą dynię. W rytm rymowanki przekazuje ją wybranemu dziecku.

„Rośnij dynio” ilustrowanie ruchem tekstu Rośnij dynio pomalutku, rośnij dynio po cichutku , słońce grzeje, wietrzyk głaszcze, nasza dynia
w ręce klaszcze”

Karmienie wróbelka„   Zadaniem dziecka – wróbelka jest dotarcie do osoby z pojemnikiem ziarenek na podstawie odgłosów wydawanych przez potrząsany pojemnik.

„Czarodziejski woreczek” –  dzieci liczą ile pestek dyni znajduje się w woreczku

 

Dyniowe zabawy ruchowe:

  • Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.
  • Slalom dyniowy: toczenie dyni po podłodze między pachołkami za pomocą rąk lub kija np. od hokeja
  • Skoki przez dynie różnej wielkości.

 

Zabawy badawcze

„Co ukrywa dynia w środku?”  Wyżłobienie miąższu i pestek. Badanie dotykiem dyni (twarda, miękka, śliska, mokra itp.). Wykorzystanie dyni do zrobienia ciasta. Starcie dyni. Wspólne wykonanie ciasta.

„Dyniowe malowanie” – dzieci malują na białych kartkach z wykorzystaniem kawałków dyni. Jeśli mamy wilgotną, mokrą dynię – malują samą dynią. Jeśli niestety takiej nie mamy możemy wykorzystać farby i zrobić stemplowany obrazek.

 

Przepis na ciasto z dyni:

– 2 szklanki startego na tarce miąższu z dyni
– 2,5 szklanki mąki
– 4 jajka
– pół szklanki  oleju (125 ml)
– 2/3 szklanki cukru (200g)
– półtorej łyżeczki proszku do pieczenia
– łyżeczka cynamonu
– 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich lub laskowych
– 3 łyżki rodzynek
– cukier puder do posypania ciasta

Degustacja. Zaniesienie ciasta do innych grup.

Inne konkurencje 

Kto więcej?”  – konkurencja który  zespół wydrąży jak najwięcej pestek z dyni

 Ziarno do ziarnka – wybrane dzieci sortują na czas pestki dyni i słonecznika

„Która większa”  – zadaniem jest ustawienie dyń w kolejności rosnącej, kto szybciej ten wygrywa

Ile razy? – zadaniem dzieci jest rzucanie pestek na tacę, ale z z zamkniętymi oczami. Następnie dzieci przeliczają.

 

Zabawa podsumowująca

„Bania, bańka, banieczka” – ponieważ dawniej nazywano dynię banią, proponuję zabawę podsumowującą w postaci dmuchania baniek mydlanych

 

KOLOROWANKI

Można je wykorzystać do malowania dynią, stemplowania dynią lub wyklejania rożnymi ziarnami np. dyni

dynia – kolorowanka  – do pobrania tutaj

 

Zadanie do wycięcia, pokolorowania i wycięcia do pobrania tutaj  dynia zadanie +kolorowe

 

 53,126 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.