Dzień Pluszowego Misia – odznaki, kolorowanki, pomysły i materiały do pobrania

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Święto to jest stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.

HISTORIA MISIA

To właśnie w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał „Teddy’s Bear” (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Theodore Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy’s Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.

NASZE MISIA

Historia liczy więc sobie 117 lat, a miś do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Nie wiem jak wy, ale mój ulubiony miś był starszy ode mnie. Mój brat dostał go na swoje 1 urodziny, a kilka lat później jako młodsza siostra dostałam go od brata, aby mnie utulał do snu. Tak, więc mój misio z zaszytą łapką (niestety ząb czasu spowodował uszczerbki) siedzi sobie na szafie i liczy już ponad 30 lat 🙂 Maskotka ta ma urok w sobie. Rozczula nie tylko dzieci, ale i dorosłych. A Wasze misie z dzieciństwa mieszkają z Wami?

PROPOZYCJE ZABAW

POWITANIE

„Misie pięknie się kłaniają, wszystkich witają i do zabawy zapraszają”. – wierszykiem

Powitanie zabawą integracyjną – Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, mówiąc: Misie mają dzisiaj swoje święto, więc będziemy się z nimi bawić. Kiedy będzie grała muzyka, tańczcie z misiem tak, jak podpowiada wam muzyka. Kiedy muzyka się zatrzyma, powiem wam, jaką czynność mają wykonać misie.

Przykładowe zadania:
– Misie witają się z innymi misiami.
– Misie podchodzą do drzwi.
– Misie podchodzą do okna.
– Misie siadają na podłodze.

„Parada misiów” – prezentacja przez chętne dzieci swoich misiów

INNE ZABAWY

Zabawa ruchowo – naśladowcza „Niedźwiadek” (śpiewamy na melodię mam chusteczkę)
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką).

 

„Misie w domkach” Nauczyciel rozkłada na podłodze koła hula-hoop. Zaprasza dzieci–misie do domków (obręczy). Następnie mówi, że misie są głodne i idą na spacer szukać miodu. Gra wolno na talerzach. Dzieci chodzą na czworakach, opierają dłonie i stopy na podłodze, patrzą przed siebie. Na przerwę w muzyce misie wracają do swoich domków i zasypiają. Zabawę powtarzamy kilka razy.

„Leśne misie” opowieść ruchowa Nauczyciel opowiada historyjkę, a dzieci-misie ilustrują ją za pomocą ruchu. Małe misie cichutko spały w swoich legowiskach (dzieci skulone leżą na dywanie i udają, że śpią). Nagle obudziło je brzęczenie pszczoły – najpierw ciche, a potem coraz głośniejsze. Misie łapką odganiały pszczołę (dzieci machają rękami, jakby odganiały pszczołę), ale ona nie odlatywała. Rozbudzone ze snu postanowiły poszukać czegoś do jedzenia (dzieci wstają i spacerują po sali). Wdrapały się na drzewo (dzieci wykonują ruchy, jakby wchodziły po drabinie). Zajrzały do dziupli i łapkami zaczęły wyjmować znajdujący się w niej miód (dzieci udają, że jedzą pyszny, słodki miód). Potem zeszły z drzewa (dzieci wykonują ruchy, jakby schodziły z drabiny). Najedzone położyły się wygodnie na zielonej polanie (dzieci kładą się wygodnie na dywanie).

„Łowimy małe co nieco” – zabawa sprawnościowa
Przygotowujemy:
– Wędki (kijki z nitką i zagiętym haczykiem);
– Wodę – rozcięty niebieski worek na śmieci marszczymy na podłodze;
– Małe „co nieco” (cukierki i batoniki okręcamy miękkim drucikiem i robimy pętelkę). Zadaniem dzieci jest złapanie na wędkę słodkiej niespodzianki (które słodycze dziecko „złowi” bierze dla siebie).

„Wyjadanie miodku” zabawa sprawnościowa dla chętnych (nie każdy musi lubić miód)
Zlizywanie w jak najkrótszym czasie miodu z talerzyka bez pomocy rąk.

Zagadki dla dzieci – dobieranie obrazka – odpowiedzi.
Wonny, słodki, w smaku miły.
Pszczółki latem go zrobiły(miód)

Przez całą zimę słodko sobie śpi.
Wiecie, dlaczego?
Bo miód mu się śni! …
(niedźwiedź)

Bywa sosnowy, albo dębowy
Chętnie w nim zbieramy
grzyby, jagody (las)

Co to za kłębuszek-w liściach sobie leży?
Ma on długie kolce, nazywa się …
(jeż)

Biegnie z lasu polną drogą,
aż się trzęsie rudy ogon.
Rad zagląda na podwórko,
by wizytę złożyć kurkom. …
(lis)

Co to za zwierzątko,
które w dziupli mieszka.
Rudy ma ogonek,
chętnie zje orzeszka. …
(wiewiórka)

Misiowe bajkowe puzzle – ilustracje obrazków z bajek zasłonięte są kartonikami, na których znajdują się cyfry. Zadaniem dzieci jest odgadnąć kto jest na ilustracji odkrywając jak najmniej puzzli

KOLOROWANKI

Kolorowanki to dobra baza do zajęć plastycznych. Dzieci mogą wyklejać, zrobić wydzieranki, malować, wycinać. Oto kilka moich propozycji

Oczywiście wszystkie do pobrania w formacie pdf tutaj kolorowanki

ODZNAKI 

 

 

Oczywiście na koniec dnia czy uroczystości proponuję dla kochających misie piękne odznaki.

Odznaki do pobrania tutaj misie-kolorowe

miś- białe tło

Biała odznaka jest dla tych, którzy chcą wydrukować odznaki na kolorowym papierze. Oszczędność kolorowych tuszy 🙂

 17,007 total views,  2 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.