Zdalne nauczanie – platforma Vulcan dla nauczycieli

Zdalne nauczanie, o którym wszyscy tak ostatnio mówią to po prostu kształcenie na odległość. Zgodnie z definicją jaką można przeczytać na Wikipedii to sytuacja, w której „nauczający znajduje się w dystansie przestrzennym, a często też czasowym od kształcącego się”. Sytuacja trudna, bo niestety nie możemy się spotykać, nawet w gronie rodzinnym, a co dopiero z naszymi dziećmi przedszkolnymi, szkolnymi. 

Rola nauczyciela staje się bardzo ograniczona, bo nie może bezpośrednio przekazać wiedzy, a przez różnorodne komunikatory nie wszystko da się przekazać. Plusem tej sytuacji (pomijając okoliczności!) jest rozwijanie się samodzielności dzieci, które muszą w dużym stopniu samodzielnie przygotować sobie materiały np. do posadzenia cebuli czy wykonania pracy plastycznej. A z drugiej strony ogromne wyzwanie jak zmotywować dziecko do zadaniowej aktywności. 

Chcę dzisiaj zaprezentować kilka aplikacji, platform, które pozwalają na bezpieczną komunikację z rodzicami. Wiem, że nie każde przedszkole ma informatyczną obsługę i w tej sytuacji znajdują się w trudnej sytuacji. 

Większość szkół posiada kontakt online z rodzicami czy to przez słynny Librus czy Vulcan

 

PLATFORMA VULCAN

Elektroniczny System Obsługi Oświatą ESZO

 

Platforma Vulcan obsługuje nie tylko szkoły, ale i przedszkola praktycznie w całej Polsce. Platforma obsługuje oddzielnie każde miasto, według ich potrzeb.

Osobiście pracuję na takim systemie. Jego zaletą jest prostota. Loguję się na swoją stronę iprzedszkole Znajdują się w nim zakładki, które konkretnie mówią o ich funkcjach. Przykładem może być zakładka rozrachunki, w którym rozliczana jest obecność dzieci i wszystko co z tym związane. 

Komunikator, dzięki któremu można komunikować się z dyrektorem, innymi pracownikami mającymi dostęp i wszystkimi rodzicami. W tej sytuacji mogę napisać informację do konkretnej osoby, ogłoszenie dla wszystkich lub do konkretnej grupy osób. 

Rodzice otrzymują informację na adres mailowy. Logują się do systemu i korzystają z niego w określony sposób. Mają pewne rzeczy udostępnione, a niektóre zablokowane. Tak samo nauczyciel. 

Minusem jest załączanie plików. Jest tutaj ograniczenie do 3 plików, a ich wielkość nie może przekraczać 0,5 GB. Z tego też jest wyjście, bo jeśli chcę załączyć plik muzyczny czy kartę pracy to udostępniam ją w swojej chmurze przez aplikację One Drive. Następnie link do konkretnego pliku podaję rodzicom. W ten sposób wszyscy są zadowoleni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.