Kolejność ubierania się w szatni – wizualizacja

Wrzesień zbliża się. Każdą z nas czeka nowe wyzwanie. Będziemy korzystać ze sprawdzonych działań, rozwiązań. Jednak ja zawsze muszę coś zmienić, ulepszyć, zmodyfikować. Chyba dzięki temu wciąż się rozwijam w tym zawodzie i spełniam.

Od jakiegoś czasu pracuję według koncepcji Planu Daltońskiego. Głośno jest ostatnio o nim. Wydaje mi się, że większość z Was spotkała się już z nim, a dla tych co pracują lub planują pracować przygotowałam obrazki ilustrujące kolejność ubierania się.

Wizualizacje to jeden z elementów Planu Daltońskiego. To rozwiązanie, które ułatwia dzieciom znalezienie rozwiązania, a przy okazji uczy samodzielnego myślenia. Zadaniem dziecka jest oglądając poglądowe obrazki, dokonać tego samego, osiągnąć zamierzony cel. Najczęściej można spotkać takie wizualizacje podczas zadań plastycznych. Dziecko po kolei wykonuje czynności, dorysowuje, wycina lub klei, aby w rezultacie być właścicielem pracy plastycznej.

Od września do przedszkoli przyjdą nowe dzieci 3-letnie, którym wizualizacja może ułatwić to rozwijanie samodzielności. Pozostałe przedszkolaki po długiej przerwie też mogą na tym skorzystać. Tym razem skupiłam się na wizualizacji czynności w szatni. Nie spotkałam się do tej pory z żadnym przykładem. Starałam się aby było jak najmniej elementów rozpraszających, tak aby dziecko, gdy spojrzy wiedziało, że teraz musi schować koszulkę do spodni.

 

               

       

 

Materiał o wielkości kartki a4 zamieszczony jest w pliku.

Wizualizacja do szatni do pobrania w formacie pdf tutaj  wizualizacjado szatni -kolejnosc

 

Zachęcam do polubienia nas na facebooku. Im więcej nas jest tym większe efekty i możemy dotrzeć do większej liczby nauczycieli, rodziców i dzieci.

 7,909 total views,  7 views today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.